+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Botsvana Cumhuriyeti hangi kıtadadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Botsvana Cumhuriyeti hangi kıtadadır
  Botsvana Cumhuriyeti


  Botsvana Cumhuriyeti (Setsvana: Lefatshe la Botswana; İngilizce: Republic of Botswana) önceleri İngiltere'ye ait Bechuanaland himaye bölgesiydi. 30 Eylül 1966 yılında bağımsız bir ülke oldu. Güneyinde Güney Afrika Cumhuriyeti, batısında ve kuzeyinde Namibya ve doğusunda Zimbabve yer alır. Ayrıca ülkenin Zambiya ile küçük bir sınırı vardır. Ülke, adını en büyük etnik grup olan Tswanalardan almaktadır. Ekonomisi ağırlıklı olarak, hayvancılık ve madenciliğe, özellikle de elmas madenciliğine dayalıdır. 1971'de bulunan Oraga elmas yatakları ülkeye büyük gelir sağlar. Elmas dışında, nikel ve bakır madenlerinden de gelir sağlanmaktadır.

  Afrika'nın çöllerinden biri olan Kalahari çölü, ülkenin önemli bir kısmını kaplar. Yazların sıcak ve kurak, kışların ise ılık olduğu ülkede yarı kurak bir iklim yaşanmaktadır. Ülkenin denize kıyısı bulunmamaktadır.

  Ekilebilir alan %1'den az olduğu için tarım önem kazanamayıp yerini hayvancılığa bırakmıştır. Ülkenin önemli madenleri, elmas, bakır, nikel, tuz, gümüş, kömür olarak sıralanabilir. İşsizlik resmi olarak %23.8 olsa da gayriresmi rakamlarda %40'a kadar çıkmaktadır. Buna rağmen Afrika'da kredi riski açısından en iyi ülkelerden biri olarak kabul edilir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Ülkenin kuzeybatısında dünyada denize dökülmeyen iç delta larından olan Okavango Deltası bulunmaktadır. Botsvana tarihine ait ilk bilgiler bundan yaklaşık 1000 sene öncesine aittir. Daha önceleri için herhangi bir bilgi mevcut değildir. Botswana Cumhuriyeti, Afrika'nın güneyinde yer alan, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Botswana büyük ölçüde düz bir ülkedir.
+ Yorum Gönder