+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Türkmenistan hakkında ansiklopedik bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Türkmenistan hakkında ansiklopedik bilgi

  Türkmenistan hakkında bilgi  trkmenistanbayra1.png
  Orta Asya'da bulunan bir Türk Devleti. Kuzeyinde Kazakistan, doğusunda Özbekistan, güneyinde İran ve Afganistan, batısında Hazar Gölü yer alır.
  Türkmenistan konum olarak Orta Asyada, Hazar Denizin doğusundadır.
  Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan'la çevrilidir. En yüksek yerleri Kugintau Dağı (3319 m.) ve Kopet Dağı (2942 m.)'dır. Hazar Denizi'nin hemen yanıbaşında yer alan ve tuz yönünden zengin olan Karaboğaz Gölü, Türkmenistan toprakları içinde yer alır. Türkmenistan akarsu yönünden fakirdir. Atrek ırmağının bir bölümü Türkmenistan'ın içinde yer almaktadır. Tecen ve Murgap adlı akarsuları Karakum çölü içinde kaybolmaktadır. Amu Derya ırmağının çok az bir kısmı Türkmenistan sınırları içinde yer alır. Bunun dışında önemli bir akarsuyu yoktur. Ancak su ihtiyacının karşılanması için 900 km uzunluğundaki Karakum kanalı yapılmıştır. Bu kanal güneydedir. Topraklarının beşte dördünü Karakum çölü kaplamaktadır. Güney kısmında Kopet dağ kütlesi ve yaylalar yer alır. Topraklarının % 3.5'i tarım alanı, % 17'si otlak, kalanı ya kısmen otlak olarak kullanılabilen çöl veya tamamen çöldür. Türkmenistan'a kurak ve sıcak bir iklim hâkimdir. Yaz aylarında sıcaklık bazen 50 dereceye kadar çıkar. Kı?? aylarında ise bazen -25 dereceye kadar düştüğü olur.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Orta Asya'da bulunan bir Türk Devleti. Kuzeyinde Kazakistan, doğusunda Özbekistan, güneyinde İran ve Afganistan, batısında Hazar Gölü yer alır. Ülkenin tamamına yakının çöllerin kaplaması nedeniyle vahalar ve vadi tabanları dışında doğal bitki örtüsü çöle özgüdür.
+ Yorum Gönder


türkmenistan hakkında özet bilgi,  türkmenistan hakkında kısa bilgi,  türkmenistan hakkinda kisa bilgi,  türkmenistan hakkında bilgi