+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Ajanta mağaraları hakkında tarihi bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ajanta mağaraları hakkında tarihi bilgi
  Ajanta mağaraları

  ajanta-magarasi.jpg

  Kökeni M.Ö 200′e kadar dayanan Ajanta Mağaraları Hindistan’ın Maharashtra bölgesinde Ajanta Dağlarının bazalt kayalar ile kaplı tepelerinde yer alır. Mağaralar doğal mağaralar değildir. Budist rahipler tarafından 29 farklı kaya bloğu oyularak oluşturulmuştur.

  Mağaralarıjn oluşumu M.Ö. 200 ile M.S 600 yılları arasında olmuştur. Mağara tamamen Budha’ya adanmış olup duvarlarında Budha’nın yaşamı ile ilgili kesitler yer almaktadır. Her mağaranın içi olağanüstü güzellikte kabartmalardan, sütunlardan ve kubbeler ile süslenmiştir.

  Budha’ya ait olan duvar resimleri Budha’nın günlük yaşantısından kesitler sunar. Ajanta mağaraları oldukça iyi muhafaza edilmiş ve zaman ve maddi fırsatınız uygun ise mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor. Bu bölgeye yakın yerde bulunan Ellora mağaralarıda mükemmel bir şkilde günümüze kadar ulaşmıştır.
 2. Zahra
  Üye

  Ajanta Mağaraları Hint Toplumu tarafından Ajanta Dağlarının yamaçlarına Tapınak yapmak ve burada İbadet etmek için oyarak yaptıkları Mağaralardır. Bu Mağaraların her bölümünde Buda nın Fotoğraflarına rastlamak mümkün. Hintliler kendileri için Kutsal olan şeyleri kazıyarak resim haline getirmişlerdir.
+ Yorum Gönder