+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Trinidad ve tobago hakkında genel bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Trinidad ve tobago hakkında genel bilgi

  Trinidad ve Tobago


  rinidad ve Tobago, Karayipler'de yer alan, Trinidad ve Tobago adlı iki farklı adadan oluşan bir ülkedir. Ülkenin para birimi Trinidad ve Tobago dolarıdır.

  Ülke; Karayipler, Karayip Denizi ve Kuzey Atlas Okyanusu arasında adalar, Venezuela'nın kuzeydoğusunda yer alır. Koordinat olarak 11 00 Kuzey enlemi, 61 00 Batı boylamı'nda yer alan ülke haritada Orta Amerika ve Karayipler içinde olarak görünür. Ülkenin her iki adasının toplam yüölçümü 5.128 km²dir.
  trinidadvetobago1.gifÜlke, hiçbir başka ülkeye kara komşusu olmadığından, kara sınırıları 0 km olarak kabul edilmektedir. Ancak sahil şeridi 362 km'dir. Bölgede tropikal iklim görülür. Arazi yapısı ova ve dağlardan ibarettir. Ülkedeki en yüksek nokta 940 m ile "El Cerro del Aripo"dur.

  Trinidad ve Tobago'nun başlıca kaynakları petrol, doğal gaz ve asfalttır. Arazinin %15'i tarıma uygundur ve %2'sinde otlaklar yer almaktadır. Ülkenin %46'sı ormanlıktır. Ülkenin 220 km²'si sulanabilmektedir.
 2. Fatma
  Administrator

  Bir zamanlar tek parça olan ana kıtanın bölünmesiyle oluşmuştur. Dünyanın en büyük ırmakları da Atlas Okyanusu’na ya da ona bağlanan denizlere dökülür. Atlas Okyanusuna Avrupa'dan Ren, Elbe; Afrika'dan Kongo ve Nijer; Amerika'dan ST. Lawrence, Mississippi, Orinaco, Amazon, Parana ve Uruguay nehirleri dökülür
+ Yorum Gönder