+ Yorum Gönder
Yurtdışı Tatil Yerleri ve Yurtdışı Tatil Forumunda Milano'da Tatil .. Gezi Rehberi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gökçee
  Devamlı Üye

  Milano'da Tatil .. Gezi Rehberi
  Milano'da Tatil Rehberi

  İtalya'nın modern yüzü; sempatik, genç ve çok çekici Tam bir "Moda" kenti

  MİLANO BİLGİLERİ

  Uçuş süresi : : 3 saat (İyi Yolculuklar)*
  Para birimi : Euro*
  Yüzölçümü : 1,982 kilometrekare*
  Saat farkı : Saatlerinizi 2 saat geri almayısı unutmayısın!*
  Resmi dil : İtalyanca*
  Sıcaklık : Karasal iklim hüküm sürmektedir. Kış ayları ya murlu ve karlı geçer. Sonbahar ve ilkbahar daha ılıman geçerken Temmuz ve A ustos ayları çok sıcaktır.*
  Nüfus : Yaklaşık 4,251,000*
  Vize : Schengen vizesi gerekiyor

  Milano'nun Kalbi: Duomo Meydanı

  Adını kuzeyindeki katedralden alan bu meydan, Milano'da her şeyin başlangıç noktası olarak kabul edilir. E er Milano'yu gezmek için bir günününüz varsa, her şeye burdan başlamalısınız. Duomo size yol gösterecektir.

  1865 senesinde ünlü mimar Giuseppe Mengoni tarafından yapılan Kral Victor Emanuel'in heykelini de Duomo'da bulmanız mümkündür. Duomo'da katedralin yanında dünyanın ilk alışveriş merkezi kabul edilen Galeri de bulunmaktadır. Bu galeri Mengoni'nin son eseridir çünkü galerinin yapımı sırasında iskeleden düşerek hayatını kaybetmiştir. Milano'nun en ünlü ve en büyük meydanı, sizlere Milano'nun kalbini gösteriyor. Tarihi mekanları ziyaret edebilir, arkadaşlarınızla sımsıcak bir 'cappuccino' yudumlayabilir, enfes İtalyan yemeklerinin tadına bakabilir, alışverişinizi doya doya yapabilir ve yepyeni insanlarla tanışabilirsiniz.

  Son yıllarda Duomo özellikle gençlerin u rak yeri haline geldi. Yine de her yaştan insanı burada bulmanız mümkün. Yanınıza gelip tanışmak isteyenşer olursa, sakın şaşırmayısın. Bu Milano'da normal sayılan bir tanışma şekli.. Konserler oldu u zaman tıka basa dolan meydan, Milano'nun havasını soluyabilece iniz en güzel alanlardan birisidir.

  Katedral: Avrupa'nın en ünlü binalarından sayılan bu gotik katedral, 40.000 kişinin sı abilece i kapasitede inşa edilmiştir. Milano'da tüm yollar katedrale çıkacak şekilde düzenlenmiştir, bu da katedralin Milano tarihindeki önemini açıkça göstermektedir. Yapımı 500 yıldan fazla süren ve hala devam eden bu katedral Milano'nun sembolü haline gelmiştir.

  Katedralin dış cephesindeki işlemeler ola anüstüdür. Gotik sanatının inceli i, İtalyan kültürünün zevkiyle buluşmuş ve ortaya inanılmaz bir yapı çıkartmıştır. 135 kulesinden en yükse i 107.5 m.dir ve üzerindeki Madonna heykeli altından yapılmıştır. Katedralin içi de dışı kadar büyüleyicidir. Muhteşem işlemelerin yanında, heykeller ve tablolar da sizi büyüleyecektir.

  Kültür ve Tarihin Harmonisi

  La Scala*
  La Scala: Dünyanın en ünlü opera binalarından biri, kendisine Milano'da yer bulmuştur. Bir karnaval galası sırasında yanan ilk binanın yerine 18. yüzyılda ikincisi inşa edilmiştir.

  La Scala'nın sezonu her sene 7 Aralık'da, St Ambrose gününde açılıyor. Galeria Vittoria'dan çıkıp Scala Meydanı'ndan geçerek ulaabildi iniz La Scala Opera Evinde sahnelenen tüm gösterilen geceyarısından önce bitme zorunlulu u vardır. E er gerekirse gösterime erken başlanılan La Scala'da, performans başladıktan sonra içeriye kesinlikle kimse alınmaz.

  Brera Resim Galerisi: 1809 senesinde Napolyon tarafından açılmış bu galeri eski şehir merkezinde bulunmaktadır. Napolyon Dönemi'nde İtalya'nın her bölgesinden zorla el koyulmuş eserler 38 ayrı odada sergilenmektedir. Giovanni Bellini ve Mantegna'nın İsa'nın ölümünü resmeden tabloları en ilgi çeken eserlerdendir.

  İtalya'nın Moda Başkentinde Alışveriş

  Paris ve New York ile birlikte dünyanın 3 moda başkentinden sayılan Milano, İtalya'nın da moda merkezidir. Bunun sonucunda da kentin en önemli özelliklerinden biri sahip oldu u lüks dükkanlar ve alışveriş yapılabilecek mekanlarıdır. Caddelerinin güzelli i bu muhteşem dükkanların çeşitlili iyle renkleniyor.

  Vittoria Emanuele Galerisi: Duomo'nun içinde bulunan bu galeri, alışveriş için Milano'nun en gözde mekanlarından birisidir. Duomo'nun görkemiyle modern yaşamın ünlü modacılarını biraraya getirmiş olan bu mekan, her yaştan Milanolunun buluşma noktasıdır. 19. yüzyılda yapımı tamamlanmış bu caddenin üstü çelik ve camdan bir yay tavanla kaplıdır. Bu yüzden dünyanın ilk alışveriş merkezi oldu u söylenmektedir. Galerinin bir di er önemi de yollarının kesişti i yerde, zeminde bulunan bo a figürüdür. Galerinin içinde Prada dükkanından ünlü Bocca ve Rizzoli kitabevine kadar her türlü alışveriş imkanını bulmanız mümkündür.

  Montenapoleone Caddesi*
  Quadrilatero d'Oro: (Altın Dörtgen) Spiga, Montenapoleone, Sant'Andrea ve Borgospesso caddelerinin buluştu u bu bölge İtalya'da pahalı alışverişin merkezi sayılıyor. Dünyanın önde gelen tüm ma azalarını bu küçük bölgede bulmanız mümkündür. Özellikle Montenapoleona Caddesi dünya sosyetesinin alışverişte tercih etti i en önemli merkezlerden biridir. Prada, Armani, Gucci, Tiffany ve Louis Vuitton gibi dünyanın en ünlü markalarını bu caddelerde bulmakla kalmayısıp, malikane benzeri dükkanlarına şaşırıp kalacaksınız.

  Boenos Aires Caddesi: Di er alışveriş caddelerine kıyasla daha ucuz dükkanları bulabilece iniz bölgedir. Milano halkının genelde alışverişini bu cadde üzerindeki dükkanlardan yapmasının nedeni de bu fiyat farkıdır. Yürürken sokak aralarına dikkatli bakarsanız birkaç tane kebapçıya da rastlayabilirsiniz!

  İtalyan Mutfa ı'nın De işik Tadları

  İtalya'nın bu modern şehrinde 'İtalyan' olmanın avantajıyla birleşip önünüze sunulan o kadar çok seçenek var ki siz de şaşıracaksınız.

  Tabi ki pizza Milano'da aklınıza ilk gelebilecek seçeneklerden olmalıdır. Şehrin her tarafında küçük de olsa pizzacı bulmanız mümkündür. Hatta İtalyanlar'ın dışarıda yemek yemeyi çok sevmelerinden dolayı bazı yerlere önceden rezervasyon yaptırmadan gitmeniz, çok sıra beklemeniz ya da o gece aç kalmanız anlamına gelecektir.

  Makarna da İtalyan kültürünün klasik yemek türlerindendir. Özellikle de işik soslarla hazırlanmış makarnalara doyamayısacaksınız. Kabak sosuyla özel hazırlanan tortellini, genelde el yapımı oldu u için sadece bazı pastanelerde bulunabiliyor, kesinlikle denemeniz gereken makarna çeşitlerindendir.

  Sadece makarna ve pizzayla Milano'da karnınızın doyaca ınızı sakın düşünmeyin! Ve tabi ki 'risotto' yemeden İtalya'yı terk etmeyin Türk mutfa ının pilavının bir benzeri, fakat de işik hazırlanan ve parmesan peyniriyle servis yapılan bu pirinç yeme ine bayılacaksınız! Parmesan peynirinin yanında, İtalya'nın ünlü oldu u bir di er alan da çok çeşitli peynirleridir. Bunlardan en az birkaç tanesini de denemeyi unutmayısın.

  Tatlıdan bahsetmeden İtalyan mutfa ını tanımak imkansızdır. Özelikle sabahları işe giden İtalyanların durup kahvelerini yudumladı ı, hafif bir sandviç yedikleri kafelerde inanılmaz lezzetteki tatlıları bulmanız mümkündür. Ayrıca pizza İtalyanların muıtfa ında o kadar yer etmiştir ki, pastanelerde tatlıların yanında dilimle pizza satılmaktadır. Tiramisu, Milano festival zamanına özel 'chiacchiarare' tatlısı ve profiterol Milano'da bulundu unuz süre içerisinde sizi tatlı ba ımlısı yapabilir.

  Milano'da restoran, bar ve kafelerde genelde Türkiye'de görmeye pek alışık olmadı ımızı bir uygulama var. Ne içerseniz için, ne yerseniz yiyin; bütün bu ödeyeceklerinizin yanında bir de masa parası alınıyor. Hesap geldi inde fazla oldu unu düşünüyorsanız, bu masa parasını da hesaba katmayısı unutmayısın.

  Milano'da E lenmenin Saati Yoktur

  Milano'nun gece hayatıyla İstanbul'un gece hayatı büyük benzerlikler gösteriyor. Klüplerin ve barların çeşitlili i, kenti her çeşit e lenceye hazırlıklı hale getiriyor. Özellikle gençlerin 'passeggiata' ismi verdikleri, birbirlerini görüp görülmek için ünlü caddelerde dolaşmaları, Türkiye'de 'piyasa yapmak' terimi ile gerçekten örtüşüyor. Genelde Milano'da gece böyle başlar

  Daha geç saatlerde bir bara gidişten önce, genelde 18:00-21:00 arası, 'Happy Hour' olarak adlandırılan uygulamayısla kocaman bir kokteyl içip açık büfe diledi iniz kadar yemek yiyebilirsiniz. Müzik eşli inde yapaca ınız bu akşam yeme i sonrası barlar size çok daah zevkli gelecektir. Ya da zaten yemek yediyseniz, içkinizi 'aperatif' ile hafif bir şeyler atıştırarak tamamlayabilirsiniz.

  İtalya'nın en canlı gece hayatına sahip şehir olarak bilinen Milano'da, özellikle 2 bölge öne çıkıyor; Brera Galerisi'nin çevresindeki sokaklar ve Milano'nun güneyindeki Ticinese-Navigli Bölgesi. Burada sokaklar boyunca dizilmiş bar ve gece klüplerini bulmanız hiç de zor olmayısacaktır. Geceler Milano'da genelde 04:00 civarı sona erer. Çıkışta e er karnınız aç olursa, yol kenarlarında bulaca ınız sosisli sandviç satan seyyar satıcılara u ramak geceyi kapatmanın en güzel yolu olacaktır.

  Haftaiçi dışarı çıkmak istiyorsanız, çarşamba günleri genelde her yer haftasonu gibi dolu oluyor. Perşembe günleri ise üniversite ö rencilerinin e lenme zamanı; ço u bar ve klüpte onlara özel e lence ve partiler düzenleniyor.
 2. Hayrunnisa
  Devamlı Üye

  Tatil merkezleri, Yurtiçi, Yurtdışı Oteller, Türkiye Otelleri, Dünya Otelleri

  Dünya ülke tanıtımlarınız süper..
+ Yorum Gönder