+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yurtdışında Eğitim Forumunda Bulgaristan da Üniversite Eğitimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Bulgaristan da Üniversite Eğitimi

  Bulgaristan’da Üniversite Eğitim Okuma Şartları


  Bulgaristan’da üniversite eğitim almak için lise veya meslek lisesi mezunu olmak yeterli olmaktadır. Lise alanlarına göre Bulgaristanda üniversite hazırlık okula devam ederler. Başarılı olduklarında İstedikleri bölümde lisans eğitimi alabilirler.Bulgaristan Üniversiteleri YÖK DenklikBulgaristanda üniversiteleri diplomaları YÖK Denklik vardır. Diplomalar Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerlidir.Bulgaristanda ÜniversiteBölümleriBulgaristanda üniversite bölümleri İngilizce, Fransızca, Almanca ve Bulgarcadır. IELTS 6,5 veya TOEFL 213 gibi İngilizce uluslar arası yeterlik belgesi olan öğrenciler Bulgaristanda üniversite bölümleri 1.sınıfa doğrudan başlayabilirler.Bulgaristan’da Üniversite Eğitim Başvuru ve Kayıt Belgeleri1.Diploma; Lise veya Meslek Lisesi diplomanın aslı, noter onaylı fotokopisi veya mezuniyet belgesi.
  2.Transkript;Lise veya Meslek Lisesi 1,2,3,4 sınıf notlarını gösteren not çizelgesi belgesi.
  3.Taahhütname; Anne veya babası tarafından, öğrencinin Bulgaristan’da üniversite eğitim süresince masraflarını karşılayacağına ilişkin noter onaylı taahhütname.
  4.Öğrenim Görme Hakkı Belgesi; Mezun olduğunuz lise veya meslek lisesinden alınacak olan Türkiye’deki Üniversitelerde okumaya hakkınız olduğuna dair yazı.
  5. Pasaport; En az 2 yıl geçerli olmalıdır.
  6. Sağlık Raporu; Son bir ay içerisinde özel hastanelerden veya sağlık ocaklarından alınmış olması gerekir. “Fiziki ve ruh sağlığı açıdan herhangi bir yüksek öğretim kurumunda eğitim görmesi tıbben uygundur.” yazılması gerekir.
  7. 6 adet biyometrik fotograf
  Tüm belgeler Valilik veya kaymakamlık’ta apostil yapılmalıdır.


  Bulgaristan’da Üniversite Eğitim ÜcretleriBulgaristan’da üniversite eğitim ücretleri hazırlık okulunda genelde 2500 €’dur. Bulgaristan’da üniversite eğitim ücretleri İngilizce hazırlık okulu tıp, diş hekimliği, eczacılık bölümlerinde 4500-4800 € arasındadır.Bulgaristanda üniversite eğitim ücretleri lisans bölümlerine göre İngilizce veya Bulgarca dillerinde 2500-3500 € arasında değişmektedir. Bulgaristan’da üniversite eğitim ücretleriİngilizce bölümlerinde yüksektir. Bulgaristan’da üniversite eğitim fiyatları tıp lisans 6000-8000 € arasındadır.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Bulgaristanda eğitim görmek isteyen öğrenciler için hemen hemen her alanda eğitim sağlanıyor. Ayrıca Bulgaristan için Türkiye denklik veriyor ve burada eğitim gören öğrenciler için barınma ve burs konusunda çok fazla yardım veriliyor.
+ Yorum Gönder