+ Yorum Gönder
Tekerleme Fıkra ve Zeka Soruları ve Bilmeceler Forumunda Süper zeka bunu çözer ancak... :)) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Reloladed
  Devamlı Üye

  Süper zeka bunu çözer ancak... :))
  Süper zeka bunu çözer ancak )


  Arkadaşlar,
  Çok mantıklı ancak sanki bir şaşırtma varmış gibi görünen bilmeceyi aşağıda sunuyorum:

  Padişahın çok güzel bir kızı varmış. Padişah kızını evlendirmek istediğinde ortaya çıkan talipler arasından kız üç delikanlıyı beğenmiş. Ancak karar verememiş. Bunun üzerine Padişah gidin bir yıl boyunca dünyayı gezin; kızıma en değerli, önemli hediyeyi getirerek önerene kızımı vereceğim demiş.

  Delikanlılar yola çıkmışlar üç gün kadar beraber seyahat etmişler. Daha sonra ayrılmaya, ancak bir yıllık sürenin bitimine üç gün kala aynı yerde buluşup memlekete birlikte dönmeye karar vermişler.

  Kararlaştırıldığı gibi sürenin bitimine üç gün kala aynı yerde buluşmuşlar. Birbirlerine sormuşlar sen ne getirdin diye?

  Bir tanesi “Ben bir ayna getirdim. Dünyada nereyi istersen anında orayı gösteriyor” demiş. Buna Aynacı diyelim.

  İkincisi “Ben bir uçan halı getirdim. Üstüne binip nereye gitmek istersen anında oraya götürüyor” demiş. Buna Halıcı Diyelim

  Üçüncüsü “Ben bir elma getirdim. Her türlü hastalığa iyi geliyor. Ölmek üzere olan bile bu elmayı yese iyileşiyor” demiş. Buna da Elmacı diyelim.

  Memlekete dönmek üzere hep birlikte yola çıkmadan önce, Aynacı demiş ki “Şu aynadan bakalım memlekette durum nasıl?”. Bir de bakıyorlar Padişahın kızı ağır hasta ölmek üzere. Halıcı Diyor ki “Buyurun halıya atlayın gidelim”. Anında memlekete varıyorlar. Elmacı diyor ki “Padişahın kızı, al elmayı ye”. Hakikaten elmayı yer yemez Padişahın kızı iyileşiyor.

  Padişah kızını hangisine vereceğini şaşırıyor.

  Aynacı “Ayna olmasa bizim olan bitenden haberimiz olmayacaktı. Buraya yetişmek için acele etmeyecektik. Kız da ölecekti”. Kız benim hakkım demiş.

  Halıcı “Halı olmasa görsek de bir faydası yoktu. Buraya yetişemeyecektik. Kız da ölecekti”. Kız benim hakkım demiş.

  Elmacı “Görsek de yetişsek de elma olmasa bir faydası yoktu. Kız elmayı yiyemeyecek ve ölecekti demiş.

  Soru: Padişah kime verecek kızını

  İpucu olarak şunu veriyim : 1 kişiyi eliyecek geriye 2 kişi kalacak hangisini eler padişah
 2. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Bence padişah elmecıyı eler çünkü elme 1 taneydi ve kız elmayı yedi iyileşti başka elma kalmadı bence elmacı elenir..
 3. FerhaT PashA
  Yeni Üye
  bence elmacıyı elememeli çünkü o elma olmasaydı kız ölücekti
  aynacıyı da elemez çünkü o aynadan bakmasaydı hasta olduğunu öğrenemezdi bence halıcıyı eler çünkü halı dan daha hızlı şeyler de war
 4. Wisp10
  Yeni Üye
  O zamanda halıdan hızlı şeyler mi vardı xD. Bence halıcıyı eler sonra da aynacıyı eler. Sonra elmacıyı seçer . Ama şu yönden bakalım memlekete bakmasalardı hasta olduğunu görmeyip normal bir şekilde gelceklerdi ve prenses ölecekti. Bence hiç birini seçmes

 5. freeeagle
  Yeni Üye
  ilk elenen elmacı olur çünkü ortada bir hediye kalmamıştır.2.elenen ise aynacı olur.çünkü aynaya gereksinimi yoktur artık çünkü görmek istediği yere gitmek için ve elma lazım olduğunda gidip alabilecekleri bir uçan halıları vardır artık.

 6. MeacLee
  Üye
  Güzel Soru'Da Cevabını bulamadım yardımm!

+ Yorum Gönder